Poznań i jego potencjał

Poznań i jego potencjał
Czy ktoś z nas zastanawiał się kiedykolwiek nad tym czym są lokacje filmowe i jak dużo jest ich w Poznaniu? Niestety, ale myślę, że niewielu z nas. Tymczasem nasze miasto jest niezwykle bogate w miejsca, którymi zainteresowali się już najwięksi twórcy filmowi. A wszystko to za sprawą poznańskiego biura filmowego Poznań Film Commission.

Działalność tej firmy nie ogranicza się wyłącznie do stworzenia bazy lokacji, choć zgromadzili w niej już ponad dwieście miejsc, które mogłyby posłużyć za tło filmowe. Teraz tylko wymienię, co należy do obowiązków Poznań Film Commission, a później w skrócie objaśnię każdy z nich. Są to: informowanie, produkowanie/koprodukowanie, wspieranie finansowe oraz promowanie potencjału filmowego.
Pierwszy z nich czyli informowanie polega na tym, iż biuro gromadzi i udostępnia zainteresowanym osobom informacje dotyczące bazy lokacji czyli lokacje filmowe, sprzętów, firm i specjalistów niezbędnych do tworzenia produkcji. Zajmuje się także wymaganiami formalnymi czyli wszelkiego rodzaju pozwoleniami i dokumentacją oraz aspektem logistycznym, czyli zorganizowaniem zakwaterowań, cateringu i transportu.
Produkowanie i koprodukowanie dotyczy wszelakich rekomendacji, wniosków dotyczących produkcji na terenie Poznania i okolic. Poznań Film Commission ściśle współpracuje z władzami miasta oraz przyległymi gminami. Bezpośrednio uczestniczy w negocjacjach dotyczących postania planu filmowego.
Jeśli chodzi o wspieranie finansowe, to powstał specjalny Regionalny Fundusz Filmowy, który umożliwia wykonywanie wszystkich tych zadań, o których pisałam wcześniej. Wspiera produkcje i postprodukcje wszystkich projektów filmowych.
Promowanie potencjału filmowego miasta – przedstawiciele biura filmowego Poznań Film Commission biorą udział w przeróżnych spotkaniach branżowych, targach tematycznych, konferencjach, by móc spotkać się z najważniejszymi producentami z Polski i świata i udowodnić im, że Poznań zasługuje na ich zainteresowanie. I z całą stanowczością możemy stwierdzić, że odnoszą same sukcesy. Na terenie Poznania, w bliższych oraz dalszych jego okolicach kręcono już liczne produkcje i wiele z nich okazało się być kultowymi. Kręcono tutaj sceny do Ogniem i mieczem oraz Starą baśń. Kiedy słońce było bogiem. Do innych produkcji, należą: Hiszpanka, Mój rower, Ostra randka, Misja Afganistan, 7 minut, Poznań 56 i wiele innych godnych zobaczenia realizacji filmowych. Nie tylko polscy producenci doceniają Poznań. W 2001 roku, na Poligonie w Biedrusku kręcono początkową scenę amerykańskiej produkcji Proof of life, w których zagrali tak znani i utytułowani aktorzy, jak Meg Ryan i Russell Crowe. Czyny świadczą więcej niż słowa. Wystarczy zapoznać się z listą filmów, które były kręcone w Poznani i/lub powstały przy udziale poznańskiego biura filmowego Poznań Film Commission (PFC), by móc stwierdzić, że powinniśmy być dumni z miasta, w którym mieszkamy. Lokacje filmowe mogą posłużyć również nam, jest to uporządkowana lista, przy pomocy której możemy zdecydować o istnieniu jakich miejsc nie mieliśmy pojęcia i które z nich chcielibyśmy zobaczyć. Baza lokacji jest dostępna na stronie PFC, zawiera nie tylko szczegółowy opis każdego miejsca i obiektu, ale także możemy dowiedzieć się jak daleko położone jest od centrum oraz zobaczyć kilka zdjęć, które mogą nam pomóc w decyzji, czy naprawdę właśnie tam chcemy pojechać. http://wisky.pl/wp-content/uploads/2017/04/poznanfilmcommission-logo.png

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *