Balansery, wciągarki, żurawie – jak odciążyć pracę ludzkich rąk

Balansery, wciągarki, żurawie – jak odciążyć pracę ludzkich rąk

Jeszcze do niedawna właściciele działający w branży przemysłowej musieli mierzyć się z problemem uzyskania ergonomicznego stanowiska pracy dla swoich pracowników. W ostatnim czasie producenci działający w branży transportu bliskiego starali się więc zaoferować swoim klientom takie produkty, dzięki którym praca opierająca się na fizyczności zostanie w jakimś stopniu pozbawiona nadmiernego balastu obniżającego jednocześnie efektywność wykonywanych czynności. Wsparcia, o którym mowa, udzielają dzisiaj urządzenia takie jak nowoczesne balansery, innowacyjne wciągarki czy funkcjonalne żurawie przemysłowe. Nie trudno tym samym domyślić się, że wspomniane maszyny wiodą prym przede wszystkim w branżach stricte przemysłowych. Każde urządzenie charakteryzuje się innymi elementami wpływającymi na efektowność pracy, jednak w efekcie końcowym wszystkie wykorzystywane są w jednym celu. Głównym zamierzeniem stosowania balanserów, wciągarek czy żurawi jest bowiem zwiększenie bezpieczeństwa stanowiska pracy oraz zwiększenie efektywności wykonywanych obowiązków. Dzięki urządzeniom działających w kontekście transportu bliskiego wykonywane czynności zajmują mniej czasu i są bardziej dokładne niż w przypadku prac własnoręcznych. Gdzie można zatem najczęściej spotkać wspomniane maszyny oraz jakie elementy wyróżniają je spośród innych urządzeń wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle?

Balanser – wykorzystanie, charakterystyka, rodzaje

Każdy balanser bez względu na model czy specyfikę pełni w zasadzie taką samą funkcję. Bez względu na miejsce wykorzystania jest bowiem potrzebny po to, by odciążyć narzędzia na określonym stanowisku pracy. Innymi słowy rzecz ujmując pracownik wykonujący wyznaczone mu zadania przy użyciu różnych sprzętów po kilku godzinach pracy z ciężkimi maszynami oraz urządzeniami opada z sił, a jego praca tym samym staje się mniej efektywna. Co więcej, zmęczenie może z kolei prowadzić do różnego rodzaju powikłań, przez które wspomniany pracownik nie będzie mógł dłużej swojej pracy wykonywać. Urządzenia „podwieszane” do balansera odciążają pracę człowieka i tym samym zapobiegają różnym kontuzjom czy chociażby zwykłemu zmęczeniu. Warto zaznaczyć, że współczesne balansery są bardzo łatwe w montażu, dlatego ich połączenie z innymi urządzeniami nie zajmuje dużo czasu i nie jest skomplikowane. Warto wspomnieć, że balanser nie tylko odciąża pracę zatrudnionej osoby, ale także zapobiega upadkom różnych ładunków. Wspomniane urządzenie sprawdza się więc nie tylko w przypadku innych maszyn, ale także w przypadku najrozmaitszych załadunków. Najczęściej balansery można spotkać w przestrzeniach hal produkcyjnych lub załadunkowych. W zależności od indywidualnych potrzeb na rynku można znaleźć balansery charakteryzujące się różną wielkością czy możliwością podnoszenia określonych ciężarów.

Wciągarki – wykorzystanie, charakterystyka, rodzaje

Bardzo popularnymi urządzeniami znajdującymi szerokie zastosowanie w przemyśle są oczywiście wciągarki zasłużone przede wszystkim w tak zwanym transporcie bliskim. Wspomniany transport bliski polega na transportowaniu określonych ładunków czy przedmiotów z miejsca na miejsca, jednakże ważnym czynnikiem jest tutaj niewielka odległość. O takim transporcie mówimy zazwyczaj w kontekście wspomnianych już wcześniej hal produkcyjnych. Nierzadko można do tego przykładu dodać również place budowy, na których transport bliski pełni bardzo ważną funkcję. W zależności od potrzeb nowoczesne wciągarki mają możliwość przenoszenia określonych przedmiotów zarówno w pionie, jak i w poziomie. W przypadku placów budowy zazwyczaj transport opiera się na płaszczyźnie pionowej, jednak oczywiście nie jest to żadna sprawdzalna reguła. Jeśli chodzi o konstrukcję wciągarek masywne elementy przenoszone są zwykle za pomocą wciągarek łańcuchowych, które potrafią transportować kilkunastu tonowe obiekty. Lżejsze materiały wymagają innych rozwiązań, zazwyczaj w postaci wciągarek liniowych.

Żurawie – wykorzystanie, charakterystyka, rodzaje

Żurawie sukcesywnie funkcjonują w przemyśle (zarówno polskim, jak i zagranicznym) przez dość długi czas. Warto zaznaczyć, że ich obecność w wielu przestrzeniach całkowicie odmieniła specyfikę pracy wielu osób i firm. Co więcej, wspomniane urządzenia są bezwzględnie zaliczane do największych maszyn roboczych i mogą osiągać wysokość nawet stu metrów. Żurawie najczęściej spotyka się – podobnie jak wciągarki – na różnego rodzaju placach budowy, w których istotną rolę pełni wysokość. W zależności od zapotrzebowania na rynku można dzisiaj znaleźć wiele modeli żurawi, a ich podziały wiążą się na przykład w rodzajem miejsca obrotu czy ze sposobem posadowienia. Warto również wspomnieć o żurawiach sprawdzających się w przestrzeniach nadbrzeżnych. Dzięki urządzeniom tego rodzaju można efektywnie przenosić załadunki ze statków do portu i odwrotnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciężkich obiektów, których przenoszenie ręczne byłoby co najmniej problematyczne.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *