Gdy mój silnik nie działa prawidłowo

Gdy mój silnik nie działa prawidłowo

Silnik samochodu jest jego głównym ośrodkiem działania. Bez niego nie bylibyśmy w stanie w ogóle ruszyć pojazdu. Ale co wiemy o silniku i jakie są zasady jego prawidłowego użytkowania? Ważnym elementem silnika jest turbosprężarka, która jest częścią bardzo awaryjną. Jednak uszkodzenia turbo są zazwyczaj spowodowane złym użytkowaniem silnika samochodu. Zatem nie obwiniajmy producentów za to, że sprzedali nam wadliwe urządzenie, ale popatrzmy na swoją jazdę i to jak dbamy o samochód, który ma nam służyć przez wiele lat. Prawidłowe użytkowanie turbosprężarki jest powszechnym problemem. Mało który kierowca interesuje się jak powinno się korzystać z samochodu, aby jego części mogły się rozgrzać przed przystąpieniem do pracy i schłodzić się po długiej drodze. Zatem przybliżmy trochę praktyczne rady, które uchronią twoje turbo przed uszkodzeniem.

Kilka ważnych informacji o turbosprężarkach

Turbodoładowanie jest stosowane w samochodach od początku XX wieku. Na starcie swojej kariery była używane jako wspomaganie pracy silnika w samochodach wyścigowych. Dzięki turbo silnik pracuje wydajniej. Po pewnym czasie uznano, że takie ulepszenie można zastosować w każdym aucie. I tak współcześnie tubo jest obecne w praktycznie każdym samochodzie. Jakie korzyści płyną z działania turbosprężarki? Dzięki temu małemu urządzeniu nasz silnik emituje mniej spalin do atmosfery, co sprawia, że jest bardziej ekologiczny, Ponadto dzięki zmniejszonemu spalaniu samochód jest również ekonomiczny.

Włącz i poczekaj

Większość kierowców nie zwraca uwagi na to, że samochód przy włączaniu jest zazwyczaj chłodny. Ruszenie niezwłocznie po odpaleniu silnika jest bardzo szkodliwe. Aby turbo działało poprawnie powinieneś odczekać kilkadziesiąt sekund, a wtedy wszystkie elementy silnika zdążą się rozgrzać. W tym czasie turbo napełnia wszystkie swoje kanaliki olejem, który zmniejsza tarcie i wspomaga działanie tej części. Gdy turbosprężarka zaczyna intensywnie pracować jeszcze przed rozgrzaniem się tarcie jest bardzo duże, co może prowadzić do zniszczeń. Gdy już jest za późno na takie działania konieczna jest wymiana lub regeneracja turobsprężarek.

Zwolnij zanim staniesz

Podobnie jest z wyłączaniem silnika. Gdy już przyjedziemy do celu naszej podróży, dobrze jest odczekać kilkadziesiąt sekund zanim wyłączymy silnik. Zostawiając samochód „na chodzie” przez chwilę pozwolimy mu się schłodzić stopniowo. Gwałtowne ochłodzenie silnika nie sprzyja jego kondycji. Szczególnie jednak powinniśmy zadbać o turbo, gdy nasz samochód jest po długiej intensywnej podróży krętymi drogami prowadzącymi przez liczne wzniesienia. Wtedy jeśli wiesz, że dojeżdzasz do celu lub na postój, na kilka kilometrów wcześniej zwolnij i zmniejsz obroty silnika. Temperatura wtedy delikatnie spadnie, a twój samochód ochłodzi się delikatnie, zanim go zgasisz. Taki zabieg jest konieczny przy długich trasach, ponieważ wtedy silnik nagrzewa się najmocniej. Zawsze pamiętaj, że gwałtowne wychłodzenie szkodzi turbosprężarce, więc jeśli chcesz ją długo utrzymać w pełni sprawną zastosuj się do tych prostych reguł.

Zadbaj o swój olej

Olej w samochodzie powinien być wymieniany regulanie, przynajmniej raz na rok. Co pewien czas sprawdzaj ciśnienie oleju i utrzymuj je w bezpiecznych granicach. Oprócz tej czynności powinieneś zwrócić uwagę na czystość oleju w trakcie użytkowania samochodu. Postaraj się, aby był wolny od wszelkich pruszków i zanieczyszczeń. Również dobór oleju do samochodu ma znaczenie. Dlatego przy jego wymianie zainwestuj w produkt dobrej jakości, który w pełni odpowie na potrzeby twojego samochodu.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *