Generalny wykonawca a inwestor

Generalny wykonawca a inwestor

Rynek budowlany rozwija się dzisiaj w zawrotnym tempie. Nowoczesne centra handlowe, innowacyjne osiedla domków jednorodzinnych położonych na obrzeżach dużych miast czy współczesne biurowce powstające jak grzyby po deszczu to najpopularniejsze inwestycje ostatnich kilku lat. Firmy inwestycyjne nie boją się realizować kolejnych projektów, ponieważ zapotrzebowanie na nieruchomości różnego typu jest naprawdę ogromne. Warto przy tym zaznaczyć, że dużą rolę w kontekście tworzenia nowych budynków spełniają nie tylko deweloperzy. Obok nich pojawiają się bowiem tak zwani wykonawcy generalni, dzięki którym inwestycje realizowane są w czasie krótszym, niż początkowo dany inwestor przewidywał. Na czym polega współpraca inwestora z wykonawcą generalnym? Jaki zasięg prac ten pierwszy zleca firmom budowlanym? Jak w końcu znaleźć profesjonalnego wykonawcę w razie takiej potrzeby? Działając w branży budowlanej warto znać odpowiedzi na te pytania. Szczególnie dlatego, że mogą one znacznie ułatwić funkcjonowanie we wspomnianych przestrzeniach.

Firmy deweloperskie a polskie inwestycje

Największe inwestycje realizowane w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat to projekty zainicjowane przez firmy deweloperskie czy też spółki inwestycyjne. Zazwyczaj praca firmy wykładającej wolne środki na budowę danego obiektu ogranicza się do zatrudnienia odpowiedniej firmy budowlanej oraz architektonicznej, która rzecz jasna będzie musiała stworzyć odpowiedni projekt. Sprawa tylko na pozór jest jednak prosta i oczywista. Przed podjęciem decyzji inwestor musi bowiem sprawdzić, jakie nieruchomości są aktualnie w cenie i czy dana inwestycja rzeczywiście się opłaci. Co ciekawe, tak naprawdę firmy deweloperskie często bardzo ryzykują, ponieważ stuprocentowej pewności co do wspomnianego zapotrzebowania tak naprawdę nie ma. Tym bardziej, że od czasu wykonania researchu na rynku do czasu oddania budowy do użytku mija przecież trochę czasu. W takim przypadku od początku liczy się zatem odpowiednia reklama powstającego budynku czy też osiedla. W cenie jest także zatrudnienie dobrego wykonawcy. Najlepiej cieszącego się zaufaniem i dobrą opinią od wielu lat.

Generalne wykonawstwo

poznańCzym w skrócie jest tak zwane generalne wykonawstwo? W dużej mierze opiera się ono na pracy różnorodnych firm budowlanych podejmujących się wykonania określonego projektu na rzecz firmy deweloperskiej lub inwestycyjnej. Im większa specjalizacja firmy będącej generalnym wykonawcą, tym lepiej. Przede wszystkim dlatego, że posiadając odpowiednie uprawnienia, firma nie musi zatrudniać kolejnych podwykonawców. Często bywa jednak tak, że spółki zatrudnione przez inwestorów nie mogą dla przykładu kłaść niezbędnych w danym budynku instalacji. W takich sytuacjach spółka budowlana jest zobligowana do tego, by znaleźć solidną firmę mającą uprawnienia w pożądanym zakresie. W zależności od tego, co znajduje się w umowie, generalny wykonawca musi poinformować dewelopera o zatrudnieniu podwykonawcy lub nie ma takiego nakazu. Wszystko zależy zatem od podpisanego wcześniej dokumentu.

Współpraca inwestora oraz wykonawcy

Praca firmy inwestycyjnej z generalnym wykonawcą opiera się w dużej mierze na wspólnych ustaleniach i negocjacjach, których podsumowaniem staje się w efekcie końcowym oczywiście odpowiednio skonstruowana umowa podpisana przez obie strony. Co znajduje się z w takim dokumencie? Przede wszystkim zakres prac, który prawnie w Polsce nie jest ujednolicony żadnym zapisem. Wszystko zależy zatem od ustaleń pomiędzy deweloperem i firmą budowlaną. Często ta ostatnia podejmuje się wszystkich działań związanych z budową danego obiektu, jednak nierzadko praca wykonawcy obejmuje wyłącznie fragment całej budowy. Raz podpisana umowa nie jest oczywiście nienaruszalna. Można za zgodą obu stron wprowadzać do niej poprawki czy aneksy. W dokumencie powinien pojawić się oczywiście czas realizacji projektu oraz informacja o kwocie wynagrodzenia, które generalny wykonawca otrzyma po zakończeniu zlecenia.

Znalezienie dobrego wykonawcy nie jest trudne

Jak firmy deweloperskie znajdują dzisiaj generalnych wykonawców? Dzięki środkom masowego przekazu, a więc głównie źródłom internetowym wcale nie jest to trudne. Wydaje się jednak, że o wiele częściej deweloperzy czy też inwestorzy liczą na wsparcie kolegów po fachu. Dobre rekomendacje ze strony innej spółki deweloperskiej najlepiej działają na korzyść jakiejkolwiek firmy budowlanej pełniącej funkcję generalnego wykonawcy. Bardzo powszechne stało się zresztą zakładanie stron internetowych, na których generalny wykonawca zamieszcza nie tylko zakres swoich usług czy kontakt, ale także wspomniane rekomendacje udzielone przez współpracujących z daną firmą deweloperów. W ten sposób inny inwestor będzie miał pewność co do solidności czy rzetelności ewentualnego wykonawcy, którego chce zatrudnić. Często bywa tak, że po jednym zrealizowanym projekcie między inwestorem a generalnym wykonawcą zawiązuje się stała współpraca. To między innymi dlatego, przynajmniej w Polsce, stosunkowo mało firm zajmuje się dziś takimi usługami. Nie można z drugiej strony powiedzieć jednak, że „wybicie” się na tej przestrzeni rynku budowlanego nie jest niemożliwe. Wszystko zależy od solidności i rzetelnej pracy konkretnej firmy budowlanej.

Rozwój budownictwa w Polsce nie osiągnął jeszcze szczytu swoich możliwości. Wydaje się, że na przestrzeni przynajmniej kilku kolejnych lat nieruchomości przemysłowych, mieszkalnych, biurowych czy wreszcie handlowo-usługowych będzie o wiele więcej. Świadczą o tym chociażby realizowane współcześnie inwestycje oraz plany inwestorów związane z kilkoma najbliższymi miesiącami. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj praca generalnych wykonawców. Wydaje się nawet, że generalne wykonawstwo pełni w wielu krajach istotną funkcję, jeśli chodzi o tworzenie nowych inwestycji takich jak innowacyjne biurowce czy bezpieczne i komfortowe bloki mieszkalne na nowoczesnych i chronionych osiedlach. Warto mieć świadomość tego, że nowe budynki w dużej mierze oznaczają także nowe miejsca pracy. Być może ta kwestia w obliczu rosnącego bezrobocia okaże się w najbliższym czasie najbardziej istotna.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *