Retro czy glamour – jak urządzić własną łazienkę marzeń

Retro czy glamour – jak urządzić własną łazienkę marzeń

Odpowiednia aranżacja mieszkania sprzyja naszemu samopoczuciu oraz pozwala szybciej zregenerować siły po ciężkim dniu pracy. Wbrew pozorom ważny jest nie tylko salon, w którym większość domowników spędza popołudnia czy wieczory. Okazuje się, że duży wpływ na nasze poczucie estetyki i odprężenie ma między innymi łazienka. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat proces zachwytu różnymi aranżacjami zaczął rozwijać się także w Polsce. Wcześniej – przede wszystkim na skutek panującego w kraju ustroju – wyposażenie czy urządzanie wnętrz pełniło rolę drugoplanową, jeśli dla kogoś w ogóle miało w tamtym czasie jakiekolwiek znaczenie. Dziś media z każdej strony bombardują nas informacjami o tym, dlaczego warto aranżować wnętrza i jak w ogóle to zrobić. Inspiracje czerpiemy między innymi z różnorodnych stron internetowych, magazynów architektonicznych czy po prostu z programów telewizyjnych, bo i takich dzisiaj nie brakuje. Obserwując tendencje aranżacyjne w kontekście łazienek można dzisiaj zauważyć dwa – jeśli można to tak nazwać – nurty, którymi kierują się nie tylko znani i cenieni projektanci wnętrz, ale także zwykłe osoby chcące nieco urozmaicić swoją przestrzeń łazienkową. Wydaje się, że obecnie najbardziej popularne są dwa style – retro oraz glamour.

Największym paradoksem w powyższym zestawieniu jest przede wszystkim to, że retro oraz glamour to style zgoła od siebie odmienne. Zarówno jeden, jak i drugi znalazł jednak swoich odbiorców, co można rozpoznać chociażby podczas poszukiwania inspiracji we wspomnianych już magazynach czy na stronach internetowych. Jak zatem pokrótce scharakteryzować oba style? Na który warto zdecydować się w kontekście remontowanej łazienki? Okazuje się, że odpowiedź na ostatnie pytanie wcale nie musi być jednoznaczna.

Kolorystyka łazienki retro i łazienki glamour

pasteGlamour? Co tak naprawdę oznacza wspomniane słowo? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, bowiem słowo glamour pochodzi z języka angielskiego i oznacza przepych, czar, urok czy blask. Co ciekawe, określenie stosujemy nie tylko w odniesieniu do stylu aranżacyjnego, ale także w innych kontekstach. Glamour może oznaczać nawet styl muzyczny. W wolnym tłumaczeniu styl oznaczałby zatem blask i przepych. Dowód na prawidłowość tej tezy odnajdziemy oczywiście w kolorach łazienki glamour. Przede wszystkim królują tam barwy w odcieniach srebra i złota. Często połączone są z metaliczną czerwienią lub czernią. Warto decydować się na dość duże płytki ceramiczne, które nadadzą wnętrzu rozmachu i przepychu. Projektanci podkreślają, że w przypadku łazienek glamour nie powinno stosować się kolorów białych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której rezygnujemy ze złota i czerwieni. Srebro oraz metaliczna czerń skomponują się z niewielką ilością bieli idealnie. Retro? Zazwyczaj mylnie kojarzone z mnogością dodatków i przerostem formy nad treścią. Tworząc łazienkę w stylu retro co prawda skupiamy się na najmniejszych detalach, ale w efekcie końcowym chcemy otrzymać wnętrze klasyczne i eleganckie. W tym przypadku doskonale sprawdzą się zatem czarno-białe stylizacje lub łazienka, w której królują brązy i błękity.

Meble do łazienki retro i łazienki glamour

Charakterystycznym elementem, którego wprost nie może zabraknąć w idealnej łazience retro jest oczywiście wolnostojąca wanna. Co istotne, ta ostatnia musi znajdować się na specjalnych nóżkach wygiętych w tył. Pomieszczenia urządzone w brązach doskonale skomponują się na przykład z białą wanną wspartą na nóżkach złotych. Warto pamiętać o takich detalach, ponieważ zmiana koloru jednego elementu – na przykład płytek łazienkowych – wpłynie na całą resztę. Ze wspomnianą wanna doskonale komponuje się umywalka wsparta na podobnych nóżkach. Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, styl retro ceni sobie zarówno drobne płytki łazienkowe łączące dwa kolory (np. czerń i biel), jak i jednolite płytki skontrastowane z wzorzystą tapetą na jednej ze ścian (resztę dobrze jest pokryć kafelkami lub pomalować wodoodporną farbą). Proste szafki z połyskiem są z kolei pożądane w łazience glamour. Warto zadbać o to, by meble kontrastowały z kolorem na ścianach i podłodze. Z całą pewnością nie mogą się zlewać w jedną całość, ponieważ efekt będzie co najmniej niezadowalający.

Dodatki do łazienki retro i łazienki glamour

Duży efekt podkreślający styl osiąga się oczywiście przez dodatki. Ważną rolę pełnią między innymi lustra, oświetlenie czy dodatki na biżuterię i kosmetyki. W łazience glamour wszystkie te elementy powinny charakteryzować się przepychem. Zamiast zwykłego klosza warto zamontować na suficie kryształowy żyrandol. Lustro nad umywalką powinno zostać oprawione w mosiężną i połyskującą ramę. Drobne kosmetyki i biżuteria zgrabnie zmieszczą się w drewnianych kufrach. Moda na styl retro powoduje, że niektóre dodatki są dostępne nie tylko w sklepach z antykami, ale także w każdym sklepie z akcesoriami do łazienki. Warto oczywiście pamiętać, że czasami jakość tych pierwszych będzie znacznie lepsza. Dodatkiem do łazienki retro może być na przykład specjalna słuchawka od wanny czy stylizowany kurek przy umywalce.

Trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, która łazienka pasuje do naszego domu bardziej. Przede wszystkim należy kierować się osobistymi upodobaniami oraz tym, by łazienka nie odstawała swoim stylem od innych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. W zależności od konkretnej aranżacji (retro lub alternatywnie glamour) należy zadbać o odpowiednie dodatki, płytki ceramiczne na ścianę i podłogę oraz wystylizowane meble. Dopiero zebrawszy te elementy można liczyć na oszałamiający efekt końcowy. Jeśli chodzi o cenę remontu czy stylizacji, trudno jednoznacznie podać ściśle odliczoną kwotę. Wszystko zależy od tego, z jakich materiałów wykończeniowych chcemy skorzystać, a także od liczby i jakości mebli oraz poszczególnych dodatków. Warto również pamiętać, że na łazience nie powinno się oszczędzać. W końcu niejednokrotnie gorąca kąpiel w wannie ukoiła zszargane nerwy i zmęczone ciało.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *