Stresujące wizyty w gabinecie lekarskim

Stresujące wizyty w gabinecie lekarskim

Strefy intymne są dla większości Polaków zakazanym tematem, o którym nie powinno się w ogóle mówić. Takie przekonanie zdaje się mieć niestety potwierdzenie w podejściu obywateli naszego kraju do wszelkich kwestii z nimi związanych. Strach i poczucie wstydu przejawia się nie tylko w rozmowach na temat miejsc intymnych, ale również w zaufaniu oraz podejściu do lekarzy, którzy bezpośrednio zajmują się różnymi problemami dotykającymi prywatnych okolic. Czy taka psychiczna bariera może być niebezpieczna? Kiedy warto pokonać swój wstyd i wybrać się do specjalisty?

Ginekolog – specjalista od miejsc intymnych

Każda kobieta, która ukończyła już szesnasty rok życia, a w szczególności każda przedstawicielka płci pięknej, która rozpoczęła już współżycie powinna poddawać się regularnym badaniom w gabinecie ginekologicznym. Niestety wizyta u tego rodzaju specjalisty wiąże się częstokrotnie ze strachem i brakiem świadomości na temat tego, co może czekać na pacjentkę w tym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że strach ma często duże oczy i lepiej zadbać o własne zdrowie po to, aby nie mieć w przyszłości poważniejszym problemów. Badanie ginekologiczne nie należy do najprzyjemniejszych. Pacjentki uskarżają się zwłaszcza na charakterystyczny fotel, który wymaga od kobiety przełamania swoistej bariery psychicznej. Mając jakiekolwiek wątpliwości warto przypomnieć sobie jednak fakt, że ginekolog to przede wszystkim specjalista. Na każdą kobietę patrzy on przez pryzmat pacjentki, której chce pomóc. Badanie ginekologiczne przebiega sprawnie i bezpośrednie. Jedyną niedogodnością jest pewien dyskomfort, który pacjentka może odczuwać w jego trakcie. Lekarz powinien wykonać również USG, dzięki któremu uzyska informacje na temat stanu narządów rodnych kobiety. Przynajmniej raz w oku powinien wykonać on również cytologię. Próbkę pobiera się w trakcie rutynowego badania ginekologicznego. Jej wynik może wykryć pierwsze zmiany w kierunku choroby nowotworowej, a to daje pacjentce możliwość szybkiego rozpoczęcia leczenia. Natychmiastowa reakcja powoduje, że w większości przypadków chorobę można całkowicie wyleczyć. Kobiety powinny zapisywać się do ginekologa przynajmniej raz na pół roku. Regularne wizyty u tego rodzaju specjalisty z pewnością nie zaszkodzą, ale tylko zmniejszą ryzyko związane z niewykryciem i późniejszymi powikłaniami schorzeń lub chorób ich narządów rozrodczych.

Proktolog – czy rzeczywiście jest taki straszny?

Proktolog należy również do specjalistów, u którego wizyta wiąże się z przełamaniem psychicznej bariery i strachu przez pacjenta. Lekarz ten zajmuje się bowiem wszelkimi chorobami oraz schorzeniami związanymi z jelitem grubym i odbytnicą. Bóle odbytnicze, krwawienia, hemoroidy, problemy z nietrzymaniem stolca – to tylko niektóre dolegliwości przez które musimy udać się do tego rodzaju specjalisty. Diagnostyka proktologiczna powinna zacząć się od szczegółowego wywiadu, dzięki któremu lekarz zdobędzie cenne dla siebie wiadomości. Istotne jest tu zatem wskazanie przez pacjenta wszelkich dręczących go dolegliwości oraz wskazanie zażywanych leków (jeśli jakieś w ogóle przyjmuje). Następnie proktolog przechodzi do tzw. badania per rectum. Nanosząc na palec specjalny żel bada on odbyt pacjenta, aby wysnuć wnioski co do obecności guzów, stanu zwieracza itp. Kolejnym punktem wizyty może być anoskopia, czyli zbadanie odbytu przez wziernik. Jeśli proktolog doszuka się wówczas jakiś nieprawidłowości może zalecić rektoskopię. Do odbytnicy wprowadza się wówczas około 30 centymetrową rurkę, przez którą bada się nieprawidłowe miejsca. Innym rodzajem badania jest kolonoskopia. W jego wyniku proktolog może zbadać całe jelito grube. Specyfika tych badań jest często przerażającą wizją dla pacjentów. Zadbajmy jednak o własne zdrowie! Im wcześniej zostanie wykryta jakaś choroba tym większe jest prawdopodobieństwo na jej wyleczenie. Proktolog to przede wszystkim specjalista. Jego zadaniem jest pomoc pacjentom, odpowiednia diagnostyka i dobranie do niej dalszych metod leczenia. Każdy pojawiający się u niego człowiek jest dla niego medycznym wyzwaniem, z którym musi jak najlepiej sobie poradzić, aby zminimalizować gnębiące go dolegliwości, odkryć ich przyczynę i jeśli istnieje taka możliwość całkowicie ją wyeliminować. Wstyd powinien zejść tu zatem na drugi plan, a na pierwszym powinna znaleźć się troska o własne zdrowie i przyszłość.

Urolog – kiedy należy udać się na wizytę 

ginekologUrolog jest kolejnym rodzajem specjalisty, z którym pacjenci mają problem. Urologia jest dziedziną medycyny zajmującą się wszelkimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym. Pacjentami tego rodzaju specjalistów są więc zarówno kobiety jak i mężczyźni. Do urologa powinien zgłosić się każdy, który cierpi na problemy związane z oddawaniem moczu (ból, świąd, pieczenie), zauważył zmiany w moczu lub w ilości jego wydalania, ma częste bóle pleców, obrzęknięte bogi, czuje ból w okolicy pęcherza itp. Każda wizyta powinna przebiegać rutynowo i być złożona z tych samych elementów. Podstawą pierwszej wizyty jest zatem profesjonalny wywiad lekarski, dzięki któremu urolog zdobędzie cenne informacje na temat dolegliwości pacjenta, zażywanych przez niego leków, przebytych ostatnio operacji itd. Warto przedstawić zatem wówczas konkrety, przynieść specjaliście swoją historię choroby, podać dokładne nazwy przyjmowanych tabletek etc. Podstawowym badaniem w gabinecie urologicznym jest USG układu moczowego. W przypadku chorób prostaty niezbędne okaże się także wspominane już tutaj badanie per rectum. Choć nie należy ono do najprzyjemniejszych pozwala lekarzowi na m.in. zdobycie informacji na temat jej stanu. U osób powyżej pięćdziesiątego roku życia urolog zaleci również specjalistyczne badanie PSA we krwi, które da wiedzę na temat jakichkolwiek zmian nowotworowych.

Odpowiednia profilaktyka i szybka reakcja na zauważenie dolegliwości znacznie zwiększa szanse na wyzdrowienie i pokonanie jakiejkolwiek choroby. Warto przełamać zatem strach przed wizytą u urologa i skupić się wyłącznie na własnym zdrowiu. W ten sposób szybko i bezboleśnie możemy pozbyć się przyczyny, która w przyszłości mogłaby wiązać się z poważniejszymi konsekwencjami ważącymi nawet na naszym życiu.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *