Studia w innym kraju

Studia w innym kraju

Studia to dla wielu młodych osób szansa na to, by w przyszłości osiągnąć prawdziwy sukces. W ostatnich latach w cenie są nie tylko kierunki oferowane przez duże, polskie uczelnie. Popularnością zaczęły cieszyć się również wyjazdy zagraniczne. Studenci wyjeżdżają do innych krajów w ramach różnorodnych programów studenckich. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się również na maturę międzynarodową, by cały okres studiów spędzić za granicą. Jak wszystko, także taka nauka kieruje się swoimi prawami. Zagraniczne studia mają swoje ważne zalety i równie istotne wady. Jeśli decydujemy się na uczelnię zlokalizowaną w innym kraju, powinniśmy rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. W efekcie rozchodzi się przecież o naszą przyszłość. O czym w kontekście zagranicznych studiów powinien zatem wiedzieć młody człowiek? Jakie szanse daje matura międzynarodowa? Co zrobić, jeśli dopiero na studiach chcemy kontynuować naukę w innym kraju?

Czas trwania zagranicznych studiów

Każdy przyszły student planujący naukę za granicą powinien odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: Jak długo planuję naukę? Jeśli rozważamy pełne studia odbyte w innym kraju, powinniśmy poważnie przyłożyć się do nauki już w klasie maturalnej. Z reguły zagraniczne uniwersytety i akademie przyjmują absolwentów szkół średnich z maturą międzynarodową. Ta ostatnia jest zatem przepustką, bez której pełne studia w Anglii czy Niemczech nie staną się naszym spełnionym marzeniem. Z drugiej strony, młodzi ludzie bardzo często myślą o zagranicznych studiach dopiero wtedy, gdy dostaną się na jakiś kierunek prowadzony na uczelni polskiej. W takich przypadkach sprawa nie jest przegrana. Okazuje się, że każdy student może ubiegać się o miejsce w zagranicznej szkole w ramach programów studenckich. Przykładem jest tutaj znany wszystkim od lat program Erasmus, który umożliwia wyjazdy na uczelnie włoskie, czeskie, litewskie czy hiszpańskie.

Zagraniczne studia w CV

Nie da się ukryć, iż studia w Anglii, Niemczech, Francji czy Belgii będą wyglądały w naszym CV niezwykle atrakcyjnie. Wpis przyciągnie uwagę potencjalnych pracodawców. Opowieścią o zagranicznych uczelniach możemy urozmaicić rozmowę kwalifikacyjną. Nie wspominając już o znajomości języka obcego, który z pewnością podczas zagranicznej nauki będziemy nieustannie szkolić.

Znajomość języka obcego

By dostać się na studia za granicą, musimy już w pewnym stopniu operować danym językiem. Każda uczelnia posiada własne wytyczne w tym kontekście. Bardzo często wystarczy język angielski, by studiować w Czechach czy na Węgrzech. W innych krajach – takich jak Hiszpania czy Włochy – szkoły wymagają znajomości kolejno hiszpańskiego i włoskiego. Ważne jest przede wszystkim to, by porozumiewać się w danym języku przynajmniej na poziomie komunikacyjnym. Codzienna styczność z językiem szybko sprawi jednak, że poziom naszych umiejętności lingwistycznych znacznie się podniesie. W efekcie szybciej będziemy przyswajać wiedzę, nawiązywać kontakty czy rozwiązywać problemy. Jak się bowiem okazuje, znajomość języków okazuje się cenna pod wieloma względami.

Nawiązywanie nowych znajomości

Zagraniczne studia cieszą się popularnością w zasadzie wszędzie. Jeśli wyjedziemy za granicę, prawdopodobnie spotkamy na swojej drodze nie tylko rodzimych mieszkańców danego kraju, ale również osoby pochodzące z innych miejsc na świecie. Nawet kilka miesięcy spędzonych w innym kraju zagwarantuje nam ciekawe, nowe znajomości (a w ich następstwie nierzadko długoletnie przyjaźnie). Porozumiewając się z obcokrajowcami szkolimy umiejętności językowe i otwieramy się na szeroko pojęty świat.

Nie jest łatwo

Niestety wyjazdy językowe mają również swoje minusy. Nie każdy jest stworzony do tego, by podjąć studia poza granicami Polski. Warto mieć świadomość tego, że pierwsze dni czy nawet tygodnie spędzone z dala od znajomych czy rodziny mogą być dla nas stresujące i ciężkie pod względem psychicznym. Niemniej jednak osoby o silnym charakterze traktują tego typu wyjazdy jako wspaniałą przygodę. Sami musimy zatem przewidzieć (lub zdecydować), do jakiego typu ludzi się zaliczamy. W efekcie wyjazd jest przecież wspaniałym wyzwaniem oraz doświadczeniem.

Koszty zagranicznych studiów

Poważnym minusem każdych studiów są oczywiście pieniądze. Nie od dziś wiadomo, że utrzymanie kosztuje. Wiele zagranicznych uniwersytetów pobiera dodatkową opłatę za naukę, co okazuje się dużym problemem. Warto jednak zaznaczyć, że z każdej trudnej sytuacji znajdzie się wyjście. W tym przypadku rozwiązań jest kilka. Możemy na przykład postarać się o stypendium socjalne bądź za osiągnięcia naukowe. W ramach programu Erasmus student otrzymuje również dofinansowanie na zakwaterowanie czy pomoce naukowe. Bardzo często już podczas studiów młodzi ludzie poszukują także pracy dorywczej. Dzięki niej powoli zdobywają doświadczenie i dodatkowo mogą sami się utrzymać.

Samodzielność, kształtowanie i rozwijanie umiejętności językowych, a przede wszystkim wspaniałe i niezapomniane doświadczenie. Tak z całą pewnością można podsumować zagraniczne studia. Wydaje się, że w kontekście wymienionych wad i zalet warto zdecydować się na ten poważny krok. W efekcie możemy bowiem wiele zyskać.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *