Elementy wpływające na wycenę mieszkania

Elementy wpływające na wycenę mieszkania

Posiadanie ważnej i profesjonalnej wyceny nieruchomości, którą zamierzamy w najbliższym czasie sprzedać jest bardzo ważne. Ów ważność wzrasta jeszcze bardziej, gdy mowa o nieruchomościach mieszkalnych. Dziś dla potencjalnego kupca liczy się nie tylko lokalizacja mieszkania czy jego metraż. W dużej mierze kupujący oczekuje także wysokiego standardu, który może z kolei zapewnić komfortowe i jednocześnie bezpieczne życie. Warto przy tym zaznaczyć, że wyłącznie profesjonalna wycena wykonana przez zawodowego rzeczoznawcę jest w stanie nakreślić zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu, ile dany lokal rzeczywiście jest wart. Czynniki wpływające na wspomnianą wycenę mogą być różne, a o większości sam właściciel nawet nie pomyśli. Wydaje się, że chociażby dlatego szacowanie wartości przez sprzedającego jest kompletnie bez sensu. Niestety wiele osób wciąż mylnie sądzi, że zna dokładnie wartość mieszkania oferowanego na sprzedaż. W takich przypadkach stracić może – co bardzo interesujące – nie tylko kupujący, ale także sam właściciel. Przede wszystkim dlatego, że na przestrzeni lat wartość lokali mieszkaniowych niekoniecznie musi się zmniejszać. Nierzadko bywa tak, że na skutek różnorodnych czynników ulega zwiększeniu.

Ważność wyceny nieruchomości od rzeczoznawcy

Wycena wykonana przez rzeczoznawcę nie jest oczywiście dokumentem długoterminowym. Zmiany zachodzące na skutek między innymi użytkowania jakiegoś lokalu czy też zmiany związane z aglomeracją miejską mają ogromny wpływ na wartość potencjalnej nieruchomości mieszkalnej. Właśnie dlatego operat szacunkowy wykonywany przez profesjonalnego rzeczoznawcę nie jest ważny dłużej niż przez dwanaście miesięcy od daty jego wydania. Po upływie roku istnieje szansa przedłużenia wyceny, jednak warto pamiętać, że ów przedłużenie także nie jest długoterminowe. W niektórych przypadkach można również dokonać tak zwanej aktualizacji, która jest konieczna w momencie, w którym znacznie zmienia się sytuacja konkretnej nieruchomości mieszkalnej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie profesjonalnej wyceny jest o wiele bardziej zasadne niż wykonywanie podobnych czynności na własną rękę. Obecność dokumentu przedstawia sprzedającego jako osobę rzetelną i zaufaną – co znacznie zwiększa szansę na szybką sprzedaż lokalu.

Sąsiedzi i wspólnota mieszkaniowa a wycena mieszkania

Jednym z podstawowych elementów wpływających na wycenę jest oczywiście wywiad związany ze spółdzielnią mieszkaniową, w której znajduje się lokal oraz wywiad związany z najbliższym sąsiedztwem. Choć wydaje się to bardzo niesprawiedliwe, na wycenę mogą mieć wpływ hałaśliwi i sprawiający kłopoty sąsiedzi. Sprawa jest prosta wtedy, gdy tacy lokatorzy wyłącznie wynajmują mieszkanie. W przypadku stałego mieszkania i zameldowania niestety wartość mieszkania sąsiadującego z trudnymi sąsiadami diametralnie spada.

Stan ogólny mieszkania na sprzedaż

Stan ogólny mieszkania wiąże się ściśle z jego wyglądem nie tylko w kontekście estetyki, ale także w kontekście budowlanym czy wreszcie w odniesieniu do prac wykończeniowych (związanych na przykład z instalacją wodną czy elektryczną). Czasami opłaca się przed dokonaniem wyceny odświeżyć mieszkanie. Nie chodzi tutaj oczywiście o remont generalny, jednakże odmalowanie ścian czy umycie okien mogą znacznie wpłynąć na ocenę rzeczoznawcy. Warto zadbać również o to, by pozbyć się elementów takich jak wilgoć, dziury i wgniecenia w ścianach czy zacieki.

Lokalizacja i okolica nieruchomości mieszkalnej

rzeczoznawcaOstatnim podstawowym elementem wpływającym na ocenę rzeczoznawcy jest oczywiście lokalizacja mieszkania. Ważne jest to, by hałas dochodzący z jezdni nie nosił się po mieszkaniu. Z drugiej strony obecność przystanków autobusowych czy tramwajowych rzeczywiście się opłaca. Wydaje się zatem, że bardzo trudno w tym kontekście odnaleźć złoty środek. Warto jednak podkreślić, że często zatrudnieni rzeczoznawcy skupiają się na aspektach pozytywnych, starając się wyciągnąć z nich najwięcej plusów i zalet.

Wycena mieszkania staje się bardzo istotna w chwili, gdy chcemy taki lokal sprzedać. Warto pamiętać o tym, że aktualność dokumentu wydawanego przez rzeczoznawcę jest terminowa. Nierzadko bywa tak, że właściciele dysponują pismem przejętym kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wcześniej przez poprzedniego posiadacza danej nieruchomości. W takich przypadkach kupujący nie ma obowiązku uwzględnić wyceny i może poprosić o jej ponowne wykonanie. Wydaje się, że wyceny mieszkań dokonywane przez rzeczoznawcę rzeczywiście ułatwiają zatem komunikację interpersonalną na poziomie sprzedający-kupujący. Warto o tym pamiętać w chwili, kiedy śpieszno nam do sprzedaży mieszkania. O wycenie można pomyśleć oczywiście nieco wcześniej, ponieważ proces obowiązków wykonywanych przez rzeczoznawcę nie jest kilkudniowy. Profesjonalny dokument wymaga rzetelnej pracy opartej przede wszystkim na wywiadzie środowiskowym. Nie tylko związanym z samą specyfiką mieszkania, ale również z jego najbliższą okolicą.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *