Żarówka – rodzaje, ciekawostki, zastosowanie

Żarówka – rodzaje, ciekawostki, zastosowanie

Żarówka. Jedno słowo, które dało człowiekowi tak wiele. W konkursie na najlepszy wynalazek żarówka z pewnością mogłaby (mimo pojawiających się ciągle na rynku nowoczesnych technologii, urządzeń i maszyn) bezsprzecznie znaleźć się na podium. Należy oczywiście zaznaczyć, że pierwsze próby skonstruowania żarówki nijak mają się do produktów, które dzisiaj oferuje nam rynek. Z drugiej strony od czegoś należało przecież zacząć, a bez badań prowadzonych w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku efektu współczesnego mogłoby nie być. Oświetlenie emitowane dzięki żarówkom wykorzystujemy dzisiaj w zasadzie wszędzie. Dzięki nim możliwa jest dla przykładu jazda samochodem po zmroku oraz czytanie przy nocnej lampce w godzinach wieczornych. Biorąc pod uwagę fakt, że żarówki rzeczywiście wniosły w rozwój ludzkości bardzo duży wkład, należy wiedzieć o nich chociażby kilka podstawowych informacji. Związanych nie tylko z samą historią, ale także z zastosowaniem czy dostępnymi rodzajami.

Krótka historia żarówki

Choć wydaje nam się, że światło elektryczne towarzyszyło człowiekowi od zawsze, wcale tak nie było. Co więcej, pierwsze prace związane z konstruowaniem żarówki wcale nie rozpoczęły się tak dawno. Pierwsze próby działań w tym kierunku rozpoczęły się w pierwszej połowie wieku dziewiętnastego. Podstawowym problemem badaczy (działających równolegle w wielu krajach, na przykład w Rosji czy Anglii) było znalezienie materiału, z którego można byłoby wykonać tak zwany żarnik (element przewodzący prąd elektryczny). Wspomniany żarnik musiał jednocześnie nie tylko przewodzić prąd, ale także wytrzymywać temperaturę wytwarzaną podczas pracy przyszłej żarówki. Pierwszą lampkę elektryczną opatentowano w tysiąc osiemset czterdziestym pierwszym roku, choć do współczesnej żarówki autorowi patentu (Anglikowi Frederickowi de Moleyns) było jeszcze daleko. Co ciekawe, wiele osób za twórcę żarówki uważa Thomasa Edisona. Skąd zatem takie rozbieżności?

Ciekawostki związane z żarówkami

poznańPierwszym zarejestrowanym przez źródła pisane twórcą żarówki był wspomniany Anglik, Frederick de Moleyns. Choć jego wynalazek niewątpliwie stanowił krok milowy w badaniach nad konstrukcją dzisiejszej żarówki, sama koncepcja nie znalazła uznania w ówczesnym świecie. Przede wszystkim dlatego, że drucik platynowy użyty jako żarnik topił się pod wpływem wytwarzanej temperatury. Co ciekawe, następnym przystankiem w historii żarówki wcale nie jest praca Thomasa Edisona. Pomiędzy dwoma panami swoimi badaniami zasłużyli się także mieszkający w Nowym Jorku niemiecki emigrant Henry Goebel (zbudował żarówkę z włókienkiem węglowym w roku tysiąc osiemset pięćdziesiątym czwartym), rosyjski fizyk mieszkający w Petersburgu Aleksander Łodygin (w roku tysiąc osiemset siedemdziesiątym trzecim skonstruowana przez niego żarówka świeciła aż pół godziny) czy Joseph Wilson Swan (w tysiąc osiemset siedemdziesiątym ósmym roku uzyskał patent na żarówkę z włóknem bambusa). Thomas Alva Edison pojawia się znacznie później, jednak jego wkład w rozwój energii elektrycznej jest tak ogromny, iż do dziś uznawany jest za ojca elektryczności.

Wiele osób myśląc o T.A. Edisonie wyobraża sobie naukowca zamkniętego w czterech ścianach, pracującego dzień i noc nad wynalezieniem idealnej żarówki. Tymczasem okazuje się, że bynajmniej wcale tak nie było. Po pierwsze, nad skonstruowaniem idealnej żarówki pracował nie sam Edison, a raczej zespół badawczy pod jego kierownictwem. Siedziba laboratorium, w którym działała ekipa znajdowała się w Stanach Zjednoczonych. Choć początkowo tworzone żarówki świeciły zaledwie kilka minut, już w tysiąc osiemset siedemdziesiątym dziewiątym roku zespół zbudował żarówkę, która potrafiła świecić ponad sto godzin. W późniejszym okresie Edison zadbał o to, by dość szybko na terenie kraju pojawiły się elektrownie, odpowiednie przełączniki liczniki i kable elektryczne. Jednym słowem stworzył cały układ potrzebny do tego, by żarówki znalazły zastosowanie także w przeciętnym amerykańskim domu. Co ciekawe, rynek europejski był dla Edisona przez pewien czas niedostępny. Dopiero po podjęciu współpracy z J.W. Swanem żarówki amerykańskiego badacza pojawiły się w Europie.

Rodzaje najpopularniejszych żarówek na rynku

Na rynku przez wiele lat pojawiały się bardzo różnorodne żarówki, które można rozpoznać na przykład po specyficznym kształcie czy barwie emitowanego oświetlenia. W tym kontekście warto wymienić między innymi żarówki próżniowe, żarówki gazowane czy żarówki halogenowe. W zależności od potrzeb czy sytuacji dopiero konkretny wybór żarówki sprawdzi się w stu procentach.

Standardowa budowa przeciętnej żarówki

Standardowa żarówka składa się z kilku istotnych elementów. Są to przede wszystkim szklana bańka, która w zależności od rodzaju żarówki może mieć różny kształt, czy żarnik i druty kontaktowe. Inne elementy znajdujące się w żarówce to gaz obojętny, tak zwana podpórka podtrzymująca żarnik, słupek, gwint, trzonek gwintowany, krążek izolacji cieplnej i stopka kontaktu elektrycznego (czasem także zwana podpórką).

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście wkład różnych osób w badania nad konstruowaniem żarówki najbardziej ergonomicznej czy funkcjonalnej. Dla przeciętnego człowieka często nie liczy się już jednak historia jej powstania czy miejsca, w których powstawały pierwsze elektrownie. Niemniej jednak świadomość tego, jak ważną funkcję światło pełni w życiu codziennym oraz przestrzeniach przemysłowych czy gospodarczych jest bardzo ważna.  

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *